Oficjalna strona Silesian Aikikai Association

Shoji Nishio
Shoji Nishio
 urodził się 5 grudnia 1927 r. w prefekturze Amori. Jako że był słabym i chorowitym dzieckiem, w wieku 14 lat zaczął trenować Judo. Mając 4 dan w Judo zaczął trenować Karate szkoły Shinto-Shizen-Ryu. Po wojnie powrócił do Kodokanu, ćwiczył pod kierunkiem mistrza Judo Kyuzo Mifune 10 Dan. Kontynuował nauki u twórcy szkoły Karate z Okinawy Shinto-Shizen-ryu u mistrza T. Konishi. Pobierał również nauki u senseia Y. Sodeyamy i u twórcy Shotokan – senseia G. Funakoshi. To właśnie sensei Y. Sodeyama zachęcił młodego Nishio do nauki Aikido po spotkaniu z jeszcze nieznanym wtedy Morihei Ueshibą. Sodoyama opowiedział Nishio o swym niesamowitym zdarzeniu. Ueshibia chciał, aby Sodoyama go uderzył i nawet odwrócił się plecami. Kiedy Sodoyama zaatakował, Ueshiba unikał ciosów i zachęcał go ponownego ataku. Sodoyama nie był go w stanie nawet dotknąć. Nishio znając umiejętności i renomę swego mistrza nie mógł w coś takiego uwierzyć. Tak więc w 1951 r., mając 24 lata, Nishio zaczął trenować w Głównej Kwaterze Aikikai Aikido w Tokio. Po czterech latach został instruktorem.

Sensei Nishio stał się jednym z najwybitniejszych uczniów Morihei Ueshiba, otrzymał z jego rąk 8 dan. Osiągnął także biegłość w wielu innych sztukach walki: aikido (8 dan), iaidō (8 dan), judo (6 dan), karate (5 dan) i kendo (3 dan). Praktyka tylu szkół walki zaowocowała stworzeniem przez Shōji Nishio własnego, charakterystycznego stylu aikido, nazwaną od jego imienia: aikido nishio.

Nishio przez kilkanaście lat jeździł po świecie, nauczając swojej odmiany aikido. Jednymi z jego najwybitniejszych uczniów są Ichirō Shishiya (7 dan aikido, 5 dan aiki toho iai), Koji Yoshida (7 dan aikido, 7 dan aiki toho iai), Takao Arisue (7 dan aikido, 7 dan aiki toho iai), Yasuhiko Takemori (7 dan aikido, 8 dan aiki toho iai), Toshikazu Ichimura (7 dan aikido), Yoshiharu Hosoda (6 dan aikido, 5 dan aiki toho iai).

Shōji Nishio zmarł 15 marca 2005 w Tokio.